Do psychologów chodzimy współcześnie coraz częściej?

Generalna świadomość w odcinku dylematów natury psychologicznej bezustannie się poprawia. Wizyty u psychologa nie są już obiektem tabu, przyznaje się do nich co rusz więcej osób. Co więcej gabinet psychologiczny nie jest już wyłącznie odbierany przez pryzmat wielopłaszczyznowych i dojmujących problemów, które definiują człowieka jako personę, która może mieć spore problemy z dostosowaniem się do życia w społeczeństwie.

Teraz psycholog jest percypowany prędzej jako zawodowiec, do którego kierujemy się w sprawach, w których z trudem poradzić sobie samodzielnie i potrzebne jest pozyskanie wsparcia z zewnątrz, szczególnie w formie rozmowy, która ma za cel oświecić sytuację i skonkretyzować optymalne metody rozstrzygnięcia powstałych przeciwności. Poza tym, co istotne, swoje wydatnie powiększył psycholog dziecięcy, który skoncentrowany jest zwłaszcza na problemach wieku dziecięcego – kłopotach nie tylko szkolnych, ale także adaptacyjnych, wychowawczych, rodzinnych.

Czy wobec tego to dobrze, że tak bardzo często odwiedzamy gabinety psychologów? Zasadniczo tendencja w rzeczy samej jest wzrostowa, ale nie powstaje to z większej liczby osób dostrzegających u siebie problemy mentalne – eksperci wskazują, że ich liczba jest stała. Przede wszystkim względem jest wyższa otwartość oraz osłabienie wstydu połączonego z wizytami u psychologa, który kojarzony był uprzednio głównie negatywnie, w tym na równi z psychiatrą, a te dwa stanowiska dość sporo się od siebie różnią. Wobec tego to, że do psychologów chodzimy regularniej, jest dobrym symptomem – to znak, że zaczynamy traktować bez żartów nie tylko swoje zdrowie fizyczne, chodząc do innych specjalności lekarzy, ale dodatkowo swoją psychikę, która w podobny sposób wymaga w poniektórych okresach życia profesjonalnego wsparcia.

Gdy w następstwie tego pojawiają się problemy, pożądane byłoby znaleźć zalecany gabinet psychologiczny, dzięki któremu będzie można zdobyć wsparcie w sytuacjach takich jak depresje, napięcie, nerwice, trudne sytuacje życiowe wymagające podjęcia przyszłościowej decyzji bądź kłopoty z nałogami. W każdym z tych przypadków psycholog zdoła pomóc profesjonalnie.

29.04.2015. 10:55